Szukaj na tym blogu

sobota, 22 grudnia 2012

PO CO NAM SZKOŁA?


Moi uczniowie często, zadają pytania:
1. Po co ktoś wymyślił szkołę?
2. Dlaczego  mam to wszystko wiedzieć i pamiętać?
3. Czy to wszystko naprawdę jest takie ważne? Przecież i tak wszystko jest w internecie.....

Postanowiłam odpowiedzieć na te pytania w postaci krótkich komiksów:)
Zapraszam do obejrzenia:)















niedziela, 9 grudnia 2012

Pisarzem jestem....









 Witold Gombrowicz (1904-1969), jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w. -prozaik, dramaturg i eseista. Potomek starej rodziny szlacheckiej.

Studia prawnicze w Uniwersytecie Warszawskim, filozoficzne i ekonomiczne w Paryżu. Przez krótki czas aplikant w sądach warszawskich. Następnie poświęcił się wyłącznie pracy literackiej.

W sierpniu 1939 wyjechał do Argentyny, gdzie zastała go wojna. Z początku pracował dorywczo, później 1947-1953 w Banku Polskim w Buenos Aires. Stronił na ogół od polskiej emigracji, z którą się nie rozumiał i nie mógł zdobyć jej uznania. 1963 stypendium w Berlinie, po czym 1964 zamieszkał pod Paryżem i wreszcie w Vence na południu Francji, gdzie zmarł. 1967 otrzymał międzynarodową nagrodę Prix Formentor.

Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych Pamiętnik z okresu dojrzewania (1933. Wydanie rozszerzone pt. Bakakaj 1957. W innym wyborze 1989 pt. Zbrodnia z premedytacją). Utrzymana w tonie groteski powieść Ferdydurke (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: potęgę formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice.

Do wojny opublikował jeszcze sztukę Iwona, księżniczka Burgunda (1938, wystawienie 1957) oraz nie dokończoną powieść Opętani (druk w gazetach codziennych 1939 pod pseudonimem Zdzisław Niewieski, Paryż 1973, wydanie krajowe 1990).

W Argentynie napisał głośny dramat Ślub (wystawienie polskie 1960) oraz powieść Trans-Atlantyk (1953 wydanie łączne w Paryżu, 1957 wydanie krajowe), w której potraktował satyrycznie polskie stereotypy narodowe i kulturalne. Kolejne ważne utwory to powieści Pornografia (Paryż 1960, 1968) i Kosmos (Paryż 1965, 1986). Bardzo znaczący jest również groteskowo-parodystyczny dramat Operetka (wystawienie w Polsce 1975).

Szeroki wachlarz problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniósł Dziennik 1953-1956 (Paryż 1957, wydanie krajowe 1986), Dziennik 1957-1961 (Paryż 1962 wraz z Operetką 1986), Dziennik 1967-1969 (1993).

Międzynarodowe uznanie zyskał Gombrowicz pod koniec życia. Liczne przekłady na języki obce oraz inscenizacje w wielu teatrach na świecie. Dzieła zebrane tom 1-10 (Paryż 1969-1990), Dzieła tom 1-10 (1986) w wydaniu krajowym.

Zapraszam do obejrzenia filmiku z udziałem autora "Ferdydurke":








Patriotyzm w literaturze...

Na początek polecam obejrzenie filmiku, który według mnie, idealnie pokazuje, jak powinien wyglądać patriotyzm.... a jak wygląda niestety obecnie:


CO SĄDZICIE O TYM WYKONANIU?


 ,,Wesele-Stanisław Wyspiański. Tutaj  możemy dostrzec wiele patriotycznych symboli np. Pod koniec aktu I młoda para zaprasza na wesele chochoła. Jest on twórcą urojeń.Chochoł rzuca czar na zebranych, budzą się w nich ukryte uczucia. Uosobienia utajnionych pragnień. Chochoł to także krzak bez życia otulony słomą na zimę. Oznacza uśpione wartości narodu. Na wiosnę się obudzi i latem rozkwitnie, co wyraża nadzieję na odzyskanie niepodległości.
Zapraszam do obejrzenia tańca chochoła:)




Inne przykłady utworów o tematyce patriotycznej:

„O dobrej sławie” (Pieśń XIX ks. II) - Jan Kochanowski twierdzi, że o miłości do ojczyzny świadczy nie tylko walka na polu bitwy, ale i wykorzystanie innych talentów darowanych przez Boga: inteligencji, nieugiętości charakteru czy daru pięknej wymowy.



„Pieśń o spustoszeniu Podola” - Jan Kochanowski opisuje obrazy spustoszenia Podola przez Tatarów - ruiny, ludzkie nieszczęścia. Apeluje do wszystkich kochających ojczyznę o dofinansowanie wojska, rozsądne przygotowanie odwetu, zmycie hańby i właściwą obronę granic kraju. Ostrzega przed grożącym Rzeczypospolitej jeszcze poważniejszym niebezpieczeństwem.



„Konrad Wallenrod” - Adam Mickiewicz – patriotyzm głównego bohatera przejawiał się w walce o kraj. Wallenrod dla ojczyzny poświęcił miłość, honor i przyszłe zbawienie. Nad wszystko przedkładając wolność swego narodu nie zawahał się w walce używać podstępu i nieetycznych metod.





„Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz – epopeja wieszcza przesycona jest miłością do ojczyzny. Bohaterowie na każdym kroku przejawiają szacunek dla ojczyzny, bohaterów narodowych oraz czasów Sejmu Wielkiego. Jacek Soplica po opuszczeniu stron rodzinnych przyodziewa szaty mnicha i poświęca swoje życie sprawie narodowej. Młody Tadeusz dochowując patriotycznych rodzinnych tradycji wyrusza na wojnę przeciw Rosji wraz z wojskami napoleońskimi.

            Na planie "Pana Tadeusza", fot. M. Noworyta         Źródło: http://fakty.interia.pl/raport/matura-2012/news/pan-tadeusz-adam-mickiewicz,1439110,6660




„Śmierć pułkownika” – Adam Mickiewicz wykreował polska Joannę d`Arc – kobietę, która wzięła udział w powstaniu i zginęła, jak rycerz. Podmiot liryczny ukazał w wierszu wzniosłą scenę jej śmierci.



„Reduta Ordona” - Adam Mickiewicz – podmiot liryczny postać porucznika broniącego reduty podnosi do symbolu patrioty, wybierającego walkę do końca i poświęcającego własne życie w imię miłości ojczyzny.



„Kordian” - Juliusz Słowacki ukazał przemianę głównego bohatera, który przechodzi od romantycznych uniesień do zaangażowania w sprawę narodową i przeciwstawienie się caratowi. Krytykuje również wodzów powstania, doceniając jednak patriotyzm i zaangażowanie szlacheckiej młodzieży. Kordian głosił tezę: „Polska Wikelriedem narodów”.



„Sowiński w okopach Woli” - Juliusz Słowacki upamiętnił postać wybitnego polskiego generała, który zaświadczył o swym przywiązaniu do ojczyzny walcząc samotnie, ze świadomością, że na zwycięstwo nie ma już szans. Generał odmawiając poddania się mówiąc:

”zginąć muszę za miłą ojczyznę moją.”

”Testament mój” - Juliusz Słowacki wyraził ideę, według której walczyli i ginęli za ojczyznę młodzi ludzie:

„Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei

I przed narodem niosą oświaty kaganiec;

A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec...



 JULIUSZ SŁOWACKI

Źródło: http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/kultura/bo_krolom_byl_rowny.html


„Hymn do miłości ojczyzny” - Ignacy Krasicki stworzył wiersz, który stał się hymnem Korpusu Kadetów. Patriotyzm został przedstawiony jako najwyższa cnota. Kochający ojczyznę powinien być gotów na każde poświęcenie:

„byle cię można wspomóc, byle wspierać, nie żal żyć w nędzy i nie żal umierać”





„Dziady cz. III” Adam Mickiewicz opisuje martyrologię młodzieży polskiej przeciwstawiającej się caratowi. Za swą patriotyczną postawę doznają oni wielu szykan. Wieszcz ukazuje także różne postawy społeczeństwa polskiego wobec zaborcy – od służalczego poddaństwa do prób jawnego buntu. Główny bohater nie waha się nawet wystąpić przeciwko Bogu i dla ojczyzny zaryzykować zbawienie własnej ojczyzny.


                                    






Więcej na stronach: 1. http://motywy-literackie.klp.pl/a-6050-2.html
                                   2.http://www.eduteka.pl/doc/motywy-patriotyczne-w-literaturze-polskiej
                                   3. http://www.pedagogiczna.edu.pl/zest567.htm 




"PRZYPOMINACZ GRAMATYCZNY"

 Filmiki, które pokazują ciekawe zagadnienia, związane z językiem: 




  


II. CZĘŚCI MOWY i inne ważne informacje: 



 źródło: wersus.com.pl

Język polski na wesoło...


 http://rysunki.bardzofajny.net/jest-napisane/


Oczywiście poprawa forma: JEST NAPISANE!!! :) ZAPAMIĘTAJCIE!:)

Źródło: http://korepetytor.wordpress.com


źródło:futi.pl


Zapraszam do obejrzenia kabaretu, który pokazuje, jak można bawić się językiem polskim :)



Zadanie: Proszę, abyście podobnie, jak w kabarecie, wymyślili 5 zdań, opisujących ogród (np. na podstawie  ostatnio omawianego obrazu Witolda Podkowińskiego ,,Dzieci w ogrodzie") z wykorzystaniem równie "kwiecistych metafor" i porównań jak: ,, można przy odrobinie chęci otulić pieśń płaszczykiem słów, które spełzły na kartkę rozczapierzoną i otulić ją deszczem, który by wyciekł niczym szum westchnień w przeręblu nocnym" :D



Zapraszam do zabawy słowem! :)


 Uroki naszego języka:

piątek, 7 grudnia 2012

MARK TWAIN i DOM, W KTÓRYM STRASZY...:D

Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens (ur. 30 listopada  1835 roku w osadzie Florida, Monroe, stan Missouri, zm. 21 kwietnia 1910 r. w Redding, stan Connecticut) – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta. W wieku pięciu lat przeniósł się wraz z rodziną do miejscowości Hannibal. Już w wieku lat dwunastu zmarł jego ojciec, co zmusiło młodego Twaina do podjęcia pracy jako chłopiec na posyłki w drukarni.  Kształcił się by zostać zecerem w drukarni, w której pracował, jednak po pewnym czasie udało mu się zdobyć uprawnienia do prowadzenia parostatków pływających na Missisipi. Okres ten został później przez niego opisany w powieści „Życie na Missisipi”. Z tamtych czas wywodzi się także jego pseudonim, oznaczający w żargonie pilotów rzecznych „zaznacz dwa(chodzi o sążnie głębokości)”. Po pewnym czasie został zatrudniony, jako reporter i korespondent z Europy. Był to okres, w którym pisarz wiele podróżował aż do momentu kiedy poślubił Olivię Langdon. Osiadł na stałe w północno-wschodniej części kraju. Poznał tam Williama Deana Howellsa i pod jego wpływem rozpoczął następną część swojej kariery.Mark Twain jest autorem wielu znakomitych książek skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Jako przykład posłużyć może: „Pozłacany wiek”, „Włóczęga za granicą”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Książe i żebrak”, „Przygody Hucka Finna” oraz wiele innych.

                                                  WYBRANE CYTATY MARKA TWAINA:

„Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował”.
 
        „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry.Podróżuj, śnij, odkrywaj”.

W ramach ciekawostki przedstawiam filmik, który pokazuje inne parostatki, abyście już wiedzieli, "co to ?";)
 
 „Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać”.

 „Każdy człowiek jest jak Księżyc.
Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu”
 „Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją,
lecz starzeją się, bo się przestają bawić”.
Dom-muzeum Marka Twaina
w Hartford w stanie Connecticut

ORANŻERIA, GABINET I POKÓJ DO GRY W BILARDA
SYPIALNIA
 SALON
 JADALNIA




Mark Twain zmarł na serce kilka miesięcy po śmierci swojej córki.Zapraszam teraz do obejrzenia krótkiego filmiku o jego tajemniczym domu: (kliknij w poniższy link)

Informacje i zdjęcia pochodzą także z wikipedii i innych stron internetowych.



WARTO ZOBACZYĆ : 








Mam nadzieję, że dzięki tej krótkiej prezentacji  Mark Twain nie będzie już dla was tylko „ Tym od Tomka Sawyera” ;) Oczywiście, jeśli znacie inne ciekawe cytaty lub informacje na temat pisarza to proszę umieszczać je w komentarzach.




CYTAT MARKA TWAINA ,,NA DZIŚ" :

„Nigdy się nie tłumacz – przyjaciele tego nie potrzebują, 
a wrogowie i tak nie uwierzą”.




Inne strony: